Zámek Konopiště

Zámek Konopiště je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Myslíč.

Zámek Konopiště se nachází asi 2 km na západ od centra Benešova na ostrožně nad velkým rybníkem. Konopiště patří k nejvýznamnějším kulturním památkám v ČR.

 

 


Rozhledna Špulka

Rozhledna Špulka z oceli, dřeva a kamene ve tvaru špulky byla v roce 2014 otevřena na kopci Březák (533 m) nedaleko obce Lbosín, zhruba 15 km východně od BenešovaRozhledna netradičního vzhledu zároveň slouží jako telekomunikační věž, vysoká je 46,6 m.

Z vyhlídkového ochozu ve výšce 30 m, kam vystoupáte po 151 schodech, lze spatřit např. Benešovsko, Posázaví, Krkonoše, Ještěd, Písecké hory, Povltaví (např. Hrby), z jednotlivých rozeznatelných kopců – Javorová skála, Mezivrata, Strážiště, Velký Blaník či Křemešník.

Celý projekt Rozhledna Špulka s naučnou stezkou vznikl ve spolupráci 21 obcí a mnoha partnerů. Na vytvoření naučné Ptačí stezky se podílely děti z pěti regionálních škol.


Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je ve vzdušné vzdálenosti 15 km od obce Myslíč.

Majestátní středověký hrad, jeden z nejlépe dochovaných u nás, se vypíná na úzkém skalnatém ostrohu nad levým břehem Sázavy při ústí Šternovského potoka, na území stejnojmenného městyse v okresu Benešov. Od roku 2008 je chráněn jako národní kulturní památka ČR.

Hrad Český Šternberk založil kolem roku 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele